Od náramkových hodinek až po cestování v čase

9. června 2011 v 10:35 | Tomy Spilotro |  Téma týdne
Poslední dobou se vyloženě vyžívám ve sci-fi záležitostech, které mě dříve nikterak nepřitahovali. Ať už se jedná o knihy, články, dokumenty, filmy či seriály. Pokud v nich je ještě navíc obsaženo cestování v čase, mám o zábavu postaráno. I proto jsem se rozhodl napsat tento "článek". Proč si tak trochu nad cestováním v čase nezafilozofovat, že?

Co je to tedy stroj času? Pro mnohé je to nejspíše nevynalezený stroj, který umožňuje jeho pilotovi, potažmo uživateli, cestovat časem. Stroj času už sehrál spoustu rolí v různých filmech a publikacích. Někde ho tvůrci představovali jako auto, někde jako vesmírnou raketu, jinde zase jako obyčejnou budku, která se teleportuje v čase, po zadání určitého data, do kterého se chce cestovatel v čase přesunout.
Já si však pod pojmem stroj času představuji něco o hodně jednoduššího a faktičtějšího. Něco co denně každý z nás používá. Prvoplánově to budou tedy hodinky. Proč si pod "strojem času" také představovat něco složitějšího? Možná by někdo oponoval, že hodinky dnes už nesplňují samotnou podstatu výrobku, tedy měření času, ale spíše význam rozšiřujících efektů výrobku, jako je například kožený pásek, ciferník vykládaný diamanty, zlaté číslice apod. Hodinky dnes zkrátka slouží jako předmět seberealizace, jako předmět, kterým jeho majitelé dávají svému okolí jasně najevo, jak movití či méně movití jsou. Hodinky nejsou dnes ničím jiným, než módním doplňkem.
Dalším strojem času, který dnes všichni běžně a s oblibou používají je mobilní telefon. Stejně tak jako hodinky, ani mobil nesplňuje pouze jednu funkci, ke které byl původně vynalezen. Běžně lidé dnes sledují čas na mobilu, používají mobilní organizátor, kalendář, stopky. Těch funkcí je samozřejmě nespočet, ale bavíme se zde o mobilním telefonu, jako o stroji času. Díky mobilnímu telefonu můžeme být minimálně na dvou místech najednou. Můžete třeba vysedávat v práci, přes handsfree se vybavovat se svou drahou polovičkou a u toho platit složenky přes mobilní bankovnictví. Díky tomuhle stroji času stihnete hned tři aktivity najednou, takže vám to ušetří dvakrát tolik času. A čas jsou peníze. A to není pouze otřepaná fráze, ale ekonomický fakt. Druhá, o něco smutnější věc je, že s nárůstem využití technologie narůstají i požadavky na člověka, který toho musí za den stíhat čím dál tím víc. Člověk se dostává do stále většího a většího časového presu, tím mu celý dne utíká rychleji a čím víc stárneme, tím se nám čas víc a víc zrychluje. A do toho furt tikají ty biologické hodiny a furt ne a ne je vrátit zpět.
Co takový počítač, notebook či tablet? Lze i tuto technologii chápat jako stroj času? Když si představíme kam se posunula za posledních deset, dvacet let? Dnes je většina domácností vybavena internetovým připojením. Můžeme tak jednoduše sledovat hodiny po celém světě. Díky internetu můžeme být stejně jako u mobilů na několika místech najednou. S rozdílem, že tady už je řeč o celém světě. Internet je plný informací a pomocí jednoho kliku se tak můžeme přemístit do minulosti. Dozvídat se něco o historii, číst si články ze včerejších novin, shlédnout televizní noviny, na které jsme nestihly domu včas přijít z práce, nebo jen reprízy našich oblíbených pořadů. S budoucností je to pak podobné. Přečteme si, co dávají zítra v televizi, co se plánuje vystavit v našem okolí, co chystají filmová studia natočit, co nás čeká v kinech, jaké bude o víkendu počasí apod.
Takových a spoustu dalších strojů času máme ve svém okolí desítky, možná stovky. Doba je moderní, dynamická, čas na ní zanechal spoustu dobrého ale také spoustu šrámů. Vývoj jde neustále kupředu. Jedním směrem. Stejně tak jako časová šipka, která určuje směr plynutí času, který zase odpovídá směru rozpínání vesmíru. Ale může se doba stále vyvíjet jen k lepšímu? Myslím, že ne. Také se vám zdá, že už teď nastal ten bod, kdy se vývoj zastavil a že už začíná vše pomalu ale jistě směřovat k horšímu? Dostaneme se do doby, kdy bychom rádi osedlali stroj času a vrátili se do minulosti? A nebo to stejně jako s vývojem bude i s časem, či vesmírem? Nastane bod, kdy se vesmír přestane rozpínat a začne se smršťovat? A bylo by důsledkem toho přesné obrácení času? A co se vlastně stane 21. prosince 2012, tedy v den, kdy končí Mayský kalendář?
Předpokládejme, že by stroj času, respektive cestování časem existovalo. Jak by to mohlo fungovat? Cestovalo by se do budoucnosti? Za předpokladu, že by pohybující se těleso několikanásobně překonalo rychlost času? Nebo by se dalo cestovat i do minulosti? Ale zpomalit těleso jde asi těžko. Nejsem žádný fyzik, ale tak nějak vím, že se vesmír skládá z různých dimenzí, jako je třeba prostor, čas atd... Ve vesmíru je asi více takových dimenzí, my jen víme, že při velkém třesku se výše popsané dimenze spojili a vytvořili tak jakýsi časoprostor. Co kdyby se však ale spojili jinak? Co kdyby se pojili třeba dvě dimenze časové a dvě prostorové? Mohli bychom tak ohýbat čas a prostor tj. cestovat pouhou myšlenkou v čase a prostoru? A co všechno by to napáchalo? Kdyby každý člověk mohl cestovat časem, předpokládejme že do minulosti, co by to udělalo s přítomností, chcete-li budoucností? Věřím v butterfly efect, a proto si myslím, že kdyby všichni lidé měli tu možnost cestovat časem, neustále by někdo měnil minulost, tím tedy i budoucnost a každý den bychom se mohli probouzet vedle jiné manželky, v jiném domě, jinde na světě. Mnohem zajímavější by bylo, kdyby takovou schopnost mělo jen pár lidí na světě. Třeba jen jeden "vyvolený", někdo u koho by takový dar byl v bezpečí. Jak silný by za takového předpokladu byl butterfly efect? Co vše by se změnilo, kdyby jeden člověk změnil jednu jedinou věc v minulosti? Mělo by to za následek změnu jeho života? Změnu života jeho nejbližších? Nebo by to změnilo celé lidstvo, celou historii? Raději ani nebudu moc přemýšlet nad tím, co by se stalo kdyby... nebyla vynalezena atomová bomba či elektrárna, kdyby nevypukla druhá světová válka apod... Nad tím se můžete zamyslet sami, času na to máta dost.

P.S.: Teď už víte, na co se vymluvit, až příště přijdete pozdě do školy, do práce nebo na schůzku: "Jistě dobře víš, že čas je relativní pojem. A já mam dojem, že jsem přišel relativně včas." A nebo stačí jednoduše říct: "Čas neexistuje". K tématu Vám srdečně doporučuji komediální trilogii "Návrat do budoucnosti" nebo například filmy jako jsou "Mr. Noboody" či "Zakletý v čase". Pokud jste se dostali až sem, patří vám můj velký obdiv a dík za to, že jste moje domněnky a myšlenky vydrželi číst, ať už na to máte názor jakýkoliv. Děkuji
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama