Od skutečného čaroděje až po eskamotéra Sama

21. června 2011 v 16:24 | Tomy Spilotro |  Téma týdne
Začíná můj třetí příspěvek do rubriky "Téma týdne". Pokud jste četli mé předešlé úvahy, mohli jste si všimnout, že se snažím zdánlivě mystické a nevysvětlitelné věci odůvodňovat a převlékat je do docela nových kabátů, které jsou pro nás laiky jakoby šité na míru. Stejně tak jsem se snažil druhou stať volně navázat na předešlé pojednání. Toho se chci držet i dnes a doufám, že se mi bude dařit v tomto duchu pokračovat dále, a úspěšně na sebe další příspěvky do rubriky "Téma týdne" volně navazovat. Také jsem byl velice polichocen tím, že jsem byl pochválen za vložení hlavolamu na konec článku. Proto dnešní článek opět zakončím jedním takovým hlavolamem (nejedná se o nějaký úplatek ). I když spíše než o hlavolamu by se dalo mluvit o chytáku. Doufám že takový chyták nikoho neurazí, nýbrž pobaví. Ostatně za tímto důvodem vznikl tento blog i tento a další články. A pokud se bavíme o pojmu "pobavení", nemyslím tím nutně to, že se budete chytat za břicho a válet smíchy po zemi, ale jen a pouze to, že se vám tyto stránky budou hezky číst.

Posledně jsem Vám představil Raymonda Smullyana, amerického logika a také autora hlavolamu, který jsem na konci článku částečně citoval z jeho poslední knihy "Satan, Cantor a nekonečno". Kdo měl tu čest, se s knihou seznámit, seznámil se i s jedním z hlavních hrdinů, který nás provází příběhem. Tím je jistý čaroděj, který je v jeho zemi ostatními za čaroděje také považován, ačkoliv se jedná o všedního smrtelníka. Jeho postavení dosáhl tou zásluhou, že dokonale ovládal logiku, díky níž převyšoval své krajany jak intelektem, tak důvtipem. Jelikož měl díky logice odpovědi na otázky, na které ostatní odpovědět nedokázali, vydobyl si v jejich očích postavení muže mystického, s jakýmsi nadpřirozenem a čarovnem. Zřejmě vám nedochází, proč na téma "Magie" opět píšu o logice a ani se není čemu divit. Dovolte mi tedy vysvětlit můj záměr. Chtěl jsem tím říci, že ačkoliv se magie mnohým jeví jako cosi z pohádek, komiksů či fantasy filmů, nebo jako něco, co ovládají pouze nadpřirozené bytosti, nemusí tomu tak nutně být. Ve skutečnosti může magii ovládat každý z nás. Důležité je ostatní přesvědčit, že takovými schopnostmi oplýváte. Pokud se vám to podaří a oni tomu uvěří, pak magii skutečně ovládáte. Důležité je tedy umět zmanipulovat mysl ostatních, dokázat ji ovládat, proniknout do ni, pochopit, jak lidé přemýšlejí. Protože všechno co vidíme, vnímáme, se odehrává v naší mysli, i když ve skutečnosti můžou být věci a prostor úplně jiný, než jak si ho my sami představujeme1. Všechno v mysli začíná a taky končí. Nevěříte? Čtěte dál.

Proč vlastně dnes můžeme polemizovat o magii? Kde se vzala? Jistě už tušíte, že narážím na skutečnost, že je to výplod lidské fantazie. Nuže bývali časy, kdy jsme si my jako lidstvo, nedokázali logicky, nebo vědecky vysvětlit či odůvodnit některé dnes již banální jevy. Lidem se nechtělo přemýšlet nad tím, kde se berou na obloze blesky a proto si začali vymýšlet bohy a mýtické postavy, které za těmito událostmi "stojí". Myslím, že tady nemusím připomínat pálení čarodějnic, tedy žen, které byli pronásledovány z důvodu podezření z provozování "čarodějnictví", následně donuceny se k tomuto konání doznat a poté upáleny. Možnost potrestat ženu praktikující tuto činnost upálením, se dostala dokonce i do zákona. Další důvod proč lidé na nadpřirozeno věří, je čistě sociologický. Lidé mají zkrátka potřebu věřit na něco většího a silnějšího, mít pocit toho, že za nimi vždy stojí někdo, kdo je ochrání. Cítí se pak bezpečněji.

Můj oblíbenec Derren Brown tvrdí, že základem magie je navázání vztahu s druhým člověkem. Pomocí tohoto vztahu ho obratně a úsporně vedete tak, že začne vnější události vnímat jako kouzla. Magická událost tedy existuje pouze v mysli diváka. Pokud zajdete k některé kartářce, necháte si vyvěštit budoucnost, tak se vám časem něco z toho jistě vyplní a vy pak máte pocit toho, že kartářka dokázala vaší budoucnost skutečně vyvěštit. Avšak věci, které se vám nestanou, tak na ně zapomenete, i když vám kartářka tvrdila, že se vám přihodí. Jednodušeji řečeno, hodnotíte věštby které se stali skutečností a na ty nesplněné zapomenete, tudíž máte pocit, že většina z věštěného vám vyšla. Jde o sugesci. Pokud někdo kartářku navštíví, předpokládám, že v její schopnosti alespoň trochu věří. Potom věří ve věci, které mu byli předpovězeny a proto se mu dříve či později vyplní, protože je přesvědčen o tom, že se vážně stanou. Jde těmto událostem tak trochu vstříc. Trochu jiný, ale v něčem podobný případ je třeba předvídání fotbalového utkání. Člověk před zápasem tipne výsledek, který potom vyjde. Pak chodí po hospodách za kamarády a všude se chlubí "já to říkal" nebo "já to věděl". Po bitvě je každý generál, ale vsadil by na výsledek před zápasem svojí měsíční výplatu? Obávám se že ne. Oproti tomu málo kdy potkávám někoho, kdo chodí mezi kamarády a všem říká "Viděl si fotbal? Já sem tipoval 4:0 a skončilo to 0:4".

Podobně jako s návštěvou kartářky je to i s přečtením horoskopu. V takových těch denních horoskopech se píšou ve směs banality a nekonkrétní věci, které se můžou každý den komukoliv přihodit. Jakmile se situace, třeba jen zdánlivě připomínající předpověď v horoskopu, vyplní, tak si jí čtenář rád zkonkretizuje, a vsugeruje si, že se mu vyplnila předpověď. Pokud se chcete pobavit, doporučuji vám nečíst pouze vlastní horoskop, ale pročíst si i ostatní. Jistě najdete minimálně dva horoskopy, které se vzájemně propojují a vlastně nabádají lidi k jasnému činu. Příklad: Beran - potěšte svůj protějšek nečekaným dárkem, čeká vás romantická odměna. Lev - někdo blízký pro vás chystá překvapení a vy ho jistě dokážete po zásluze odměnit. Samozřejmě jsou toto smyšlené věty které mě teď napadli, ale skutečně si zkuste takový horoskop někdy přečíst, převážně ty z bulvárních plátků a deníků rozdávaných zdarma na zastávkách. Někdy si člověk také přečte horoskop a podvědomě vyvíjí snahu, aby se mu splnil. S nadsázkou mě napadá, že by mohl horoskop sloužit jako jakýsi marketingový text: Rak - doma dnes můžete očekávat napjatou atmosféru, kupte manželce nového bavoráka a předejděte tak nočním hádkám vedoucím k rozvodu. Skutečně je to s nadsázkou ale bez nadsázky říkám, že reklama a marketing je také jakýsi druh magie. To "ONI" nás ovládají, "ONI" určují co je IN a co OUT a podle čeho nebo koho se zrovna budeme oblékat. A kdo jsou vlastně "ONI"? To je na samostatný článek, nebo spíše knihu. K horoskopu si vybavuji ještě jednu hlášku z nezapomenutelného českého filmu "Jáchyme, hoď ho do stroje" Františkova (L. Sobota) tetička: "Podívej se, můj nebožtík muž, tvůj nebožtík strýček. Ten měl v horoskopu napsáno, že v pondělí nesmí jezdit vlakem. Tak si honem koupil kolo a teď má na zatáčce v Kunraticích pomníček"

Pokud chcete přesvědčit jinou osobu o tom, že skutečně vládnete magickou silou, je zde zapotřebí další důležitý prvek, a to herectví. To souvisí s tím již zmíněným "vytvořeným vztahem". Když tedy dobře předvedete trik (nemusí jít pouze o nějaký karetní trik, ale například o čtení myšlenek) a přidáte k tomu trochu té zdravé dramatičnosti, začne divák nad úspěšným trikem žasnout a nepřipouští si, že byl ve skutečnosti oklamán. Jeho úžas tak snadno zastíní pocit z toho, že byl oklamán a tím více vám věří, že jste opravdu použili magii a trik pak v jeho mysli povyšuje na kouzlo. Někteří lidé ani nechtějí připustit, že je někdo oklamal a raději připustí možnost, že má iluzionista skutečně nadpřirozené schopnosti.


O tomto tématu by se dalo opět psát do nekonečna, ale své dnešní úvahy raději ukončím a nechám téma ještě pootevřené a nevylučuji, že se k němu v tomto týdnu ještě jednou vrátím. Na druhou stranu však pokračování neslibuji.
Doufám že jsem věčné skeptiky přesvědčil o tom, že i za magií a nadpřirozenem se mohou skrývat fakta a že svým způsobem magie vlastně existuje a je v každém z nás. Přehnaně sugestibilní jedince jsem možná přiměl k tomu, se nad sebou trochu zamyslet. Na závěr přidávám výše zmíněný a slíbený "hlavolam", neboli spíše historku, která se skutečně stala.


Jistý eskamotér, jmenoval se Sam Lloyd, předvedl na palubě jedné lodi se svým dvanáctiletým synem trik, kterým zmátl dokonce i ostatní eskamotéry. Samův syn měl šátkem zavázané oči a byl otočen zády k publikum. Jeden z diváků, s nímž Sam Lloyd určitě nemohl být předem smluvený, vzal balíček karet, zamíchal jej a ukazoval karty lícem jednu po druhé Samovi. Syn pokaždé správně uhodl, o kterou kartu se jedná. Stalo se to ještě předtím, než bylo vynalezeno bezdrátové vysílání, takže napovídání pomocí vysílačky, je v tomto případě vyloučeno. Přijdete na to, jak to Sam Lloyd dokázal?

ŘEŠENÍ: Jak jsem již řekl, nejedná se tolik o hlavolam a logické uvažování zde nehraje takovou roli. Vysvětlení je jednoduché. Syn neřekl ani slovo. Sam Lloyd byl břichomluvec. Opakoval jen karty, které mu divák ukazoval. Raymond Smullyan v tomto vysvětlení tvrdí, že je přesvědčen, že se jedná o nejpovedenější trik, co zná i přesto, že sám jako eskamotér také mnoho let vystupoval. Dodává k tomu, že nejúsměvnější na celé historce je, že jeden starší gentleman po představení Sama Lloyda pokáral: "Neměl byste tak namáhat chlapcův mozek, není to pro něj zdravé!" To je důkaz toho, jak silná může být sugesce.

P.S. K tomuto tématu doporučuji přečíst knihu od Derrena Browna "Magie a manipulace mysli" a nebo si zpříjemněte večer krásným filmem "Dokonalý trik" od režiséra Christophera Nolana.


1) Například někdo si může pod červenou barvou představovat barvu zelenou, někdo barvu hnědou, ale pro oba je to barva červená a oba se nad tím shodnou.


Díky za přečtení
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Anketa

Zaujal Vás tento článek?

Ano 68% (17)
Ne 32% (8)

Komentáře

1 Scatttah Scatttah | Web | 21. června 2011 v 16:55 | Reagovat

Tenhle článek je skvělý,jsi fakt třída.

2 paradigma paradigma | 21. června 2011 v 17:00 | Reagovat

Mockrát děkuji, takovýto komentář vážně potěší! Jsem rád že se líbí a to mě motivuje v přidání dalších příspěvků. Díky![1]:

3 Scatttah Scatttah | Web | 21. června 2011 v 19:30 | Reagovat

neni zac :D

4 lighttolive lighttolive | E-mail | Web | 22. června 2011 v 12:29 | Reagovat

Zdravím Tě, díky i za návštěvu mého blogu. Počtení je u Tebe hezké a díky za něj. To co popisuješ je na úrovni duchovna spíše absolutní startovací lajna - spíše technické souvislosti a ikdyž to o čem píšeš zůstává spíše v rámci dané bytosti a v jeho skořápce - nepřekračuje hranice - dejme tomu "astrálního světa" přesto píšeš poutavě a já držím pěsti, děkuju a smekám.. Klidně připiš i některé Tvé vnitřní stavy a pocity, které s tímto tématem souvisí. Docela rád bych si něco o tom u Tebe početl :-). Ještě jednou díky.

5 paradigma paradigma | 22. června 2011 v 15:20 | Reagovat

Taky díky za navštívení a přečtení. Pokud se jedná o témata týdne, jsou vybírána tak aby se o nich dalo hezky filozofovat. Já se je snažím spíše pojmout a popsat tak, jako by to byli normální všední věci. Nevylučuji však, že k tomuto tématu ještě nějaké to filozofování připíšu, je skutečně o čem psát. ;) Díky za přečtení a díky za komentář, jsem rád, že je tu aspoň pár jedinců, kteří obětují svůj drahocenný čas. Nadále budu tvůj blog sledovat. Těším se na další články. :)[4]:

6 Bonbón Bonbón | E-mail | Web | 21. srpna 2011 v 18:33 | Reagovat

Ta hádanka mě dostala :-D Jinak super článek...

7 vestec vestec | Web | 13. ledna 2012 v 4:32 | Reagovat

Dobry clanek, hezky blog, podivas se na muj webik?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama