Jak hrdými patrioty umíme býti

2. července 2011 v 18:55 | Tomy Spilotro |  Ostatní
Tímto nechci nikoho informovat o tom, že je Petra Kvitová čerstvou držitelkou zlatého talíře a vítězkou třiceti milionů korun poté, co bez nadsázky rozsekala Marii Sharapovovou ve finále nejprestižnější tenisové soutěže. Je mi jasné že o tomhle fenomenálním úspěchu ví každý skalní tenisový fanoušek ale také i spousta dalších lidí, kteří tenisu jinak nefandí, v mnoha případech ani nerozumí. Spíše se chci veřejně podělit o své pocity. Mimochodem to, že najednou každý fandí tenisu mi také připadá celkem směšné a musím se tomu smát. Moje zeď na facebooku byla najednou zahlcena hláškami, které vyzdvihovali Kvitovou na bohyni, od lidí, od kterých jindy slyším připomínky, že tenis je sport pro 4% menšinu nebo pro úchyly, kteří se ukájejí u ženského hekání při odpalování míčků. Najednou byl každý zatvrzelý fanoušek, který měl pocit že Petra Kvitová hraje jen a pouze pro něj. Zeptat se ho však, přes jaké soupeřky se Kvitová probojovala do finále, nebo v jakých turnajích letos uspěla, či kdo je současnou ženskou světovou jedničkou a kolikáté místo na žebříčku vlastně připadá Kvitové, myslím že bych se nesetkal s mnoha faktickými odpověďmi. Připomíná mi to fandění českému hokeji. Lidmi, kteří celý rok o hokej ani "nezavadí", nesledují žádný z přípravných zápasů a turnajů, jsou pak přeplněné hospody. Jsou to ti samí lidé, kteří si celý rok stěžují na "zasraný Česko" mají plnou hubu keců, jak by z jejich rodné země nejraději vypadli, ale jakmile se hraje MS v hokeji, jsou to poslušní patrioti. Stejně tak mají pocit, že český tým hraje jen pro ně, že oni jsou zaručeně těmi nejvěrnějšími fanoušky a hlásí pak na facebooku: "díky kluci, miluju vás, věděl/a jsem, že mě nezklamete" a nebo "zase sme to vyhráli, jsme nejlepší" jakoby snad bruslili a potili krev na ledě právě oni. Asi je to česká povaha.
Já mám samozřejmě také radost, že Petra Kvitová vyhrála a ty miliony jí také přeji, a když jí ve stoje tleskala Martina Navrátilová a gestem ji posílala zprávu, že je jednička, byl jsem skutečně dojatý. Sledoval jsem zápas se svojí babičkou, které jsem musel po každém zahraném míči vysvětlovat, co se vlastně stalo. Vysvětlovat jí pojmy jako jsou servis, return, topspin, výhoda, shoda, dvojchyba, nevynucená chyba a spousty dalších tenisových termínů, které se dají naučit za jeden zápas a pak můžete dělat odborníky na facebooku a vytahovat se statusy, že "potom co si agresivním returnem zajistila Kvitová první fifteen, Sharapovová potvrdila následující dvojchybou, že si vlastní servis neudrží a nahrála tak Kvitové k brejkbolu..." atd...
Každopádně jsem rád, že Kvitová vyhrála, hlavně i pro to, že mi aspoň podruhé vyšla tady na blogu moje předtucha. Posledně jsem psal, že ať už ve finále narazí na kohokoliv, šance má skutečně vysoké. O něco dříve jsem ale také psal, jak velkou šanci má podle mého reklama T-mobilu s Chuckem Norrisem na nějakou tu cenu na festivalu v Cannes. Reklama se však nedostala ani na shortlist. Když už nejsou naši kreativci dostatečně tvůrčí, můžeme být hrdí aspoň na naše sportovce.
Samozřejmě také gratuluji všem dalším tenisovým účastníkům turnaje. Není důležité vyhrát ale zúčastnit se. Můj sedmiletý brácha, který ve čtvrtek zakončil svůj první školní rok a s vysvědčením dostal i výsledky jeho roční tenisové "kariéry", se se slovy "je lepší být předposlední než poslední" také za své celkové umístění nestyděl. Třeba jednou skončí předposlední na Wimbledonu. A já na něj budu patřičně hrdý.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Sledujete Wimbledon?

Ano 57.1% (8)
Ne 42.9% (6)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama