První osobní zkušenost s Google+

22. července 2011 v 14:51 | Tomy Spilotro |  Marketing a média
Nedávno jsem psal o nové sociální sítí Google+ Dnes se mi podařilo na tuto službu přihlásit poté, co jsem si vyžádal zaslání pozvánky od jednoho chlápka co pracuje v Google. Jelikož byla jeho reakce pohotová, a já si toho vážím, mohl jsem už chvíli nato surfovat po této sociální síti, která je prozatím v beta verzi a prochází vývojem. Přináším vám své první osobní poznatky a dojmy.

Registrace je poměrně rychlá a jednoduchá. Pokud už máte účet na Google (gmail...) a někdo vám pošle pozvánku do "pluska" stačí pouze kliknout na patřičný odkaz, počítač údaje vyplní za vás a vy jen potvrdíte, že souhlasíte s licenčními podmínkami. Pár vteřin nato už můžete hledat svoje přátele ve vyhledávači. Jako prvního uživatele, kterého vám systém nabídne k přidání, bude kamarád, který vám zaslal pozvánku. Nepřidáváte si ho tak jako na Facebooku do přátel, ale do tzv. kruhů, které jsou předdefinované, nebo si můžete vytvořit vlastní. V základu jsou čtyři kruhy: Přátelé, Rodina, Známí a Pouze sledovaní. Přidat si můžete prakticky kohokoliv, bez nutnosti, aby vaše přidání potvrzoval. Jemu se pak jen ukáže v pravém horním rohu upozornění, že jste si ho přidali do kruhů, a může si vás přidat také. Je to trochu podobný systém jako u Twitteru. Nikdo druhý nikdy nevidí, v jakém kruhu ho máte zařazeného, proto si můžete vytvořit kruh třeba pro spolužáky, které nemáte rádi :) Když pak sdílíte odkaz, můžete si vybrat, kdo všechno ho pak může vidět. Buď to může vidět každý, kdo si vás přidal do kruhů, nebo to můžete poslat jen třeba své rodině, a nebo jen jednomu či více určitým uživatelům. Zajímavá funkce je také pracování s příspěvky a komentáři. Když si po napsání komentáře, nebo příspěvku všimnete, že jste napsali nějaký nesmysl, můžete ho zpětně upravovat nebo doplňovat. U vkládání příspěvků také můžete například zakázat komentáře nebo jeho následné šíření. Pokud například chcete vložit fotky z dovolené a chcete, aby je spatřili jen rodiče a nemohli být dál rozšířené po internetu, je tohle funkce šitá přímo pro vás. Stejně jako u facebooku je tu klasický chat, který se nápadně podobá tomu z gmailu. S tím tady ale prozatím spatřuji největší problémy, protože pokud chcete s někým chatovat, musíte mu poslat žádost na jeho email a on ji musí potvrdit. Je to celkem zdlouhavý a komplikovaný proces, ale přikládám to tomu, že se zatím jedná pouze o beta verzi. Snad se chatování do budoucna zjednoduší. Největší výhodou chatu, by však měla být možnost komunikovat s více uživateli najednou a hlavně přes webovou kameru. Tuto funkci jsem prozatím nezkoušel a tak nemohu posuzovat.
Google+ se podobě jako facebook skládá z několika záložek. Z úvodní strany, z vašeho profilu, kde můžete upravovat informace o sobě a také zde vidíte vaše příspěvky, dále ze záložky fotky, kde uvidíte fotky na kterých jste vy, nebo fotky vašich přátel. V poslední záložce, nazvané kruhy, můžete své přátele myší přesouvat do požadovaných kruhů a dělat si tak pořádek v kontaktech.
Úvodní stránka je podobná té z facebooku. Vlevo nahoře máte svou profilovou fotku, vedle ní je rámeček na psaní statusů, novinek, nebo chcete-li příspěvků. Pod tímto rámečkem se příspěvky zobrazují. Stejně jako si můžete vybrat s kým chcete příspěvky sdílet, můžete si vlevo pod svou profilovou fotkou zakliknout, který z kruhů chcete sledovat. Můžete tak číst příspěvky od všech, nebo třeba jen od vašich přátel.
Do Google+ můžete přidávat klasicky fotografie, videa, odkazy nebo jen statusy, záleží jen na vás jak si svůj profil přizpůsobíte. Google je samozřejmě lépe propojený s youtubem, a tak kromě vkládání videí z tohoto serveru můžete přidat rovnou název videa a informace o něm.
Zajímavá je také funkce Témata, ve které jsou pro vás připraveny novinky ze světa sportu, módy, filmu atd. Články, které vás zaujmou tak můžete jednoduše a rychle sdílet se svými přáteli. Od této funkce jsem si sliboval víc. Myslel jsem, že na určité téma zde budou příspěvky ostatních uživatelů a že to bude něco jako takový malý blog v sociální síti. V tématech jsou však pouze klasické články z internetu. Kdo je do témat zařazuje, netuším.
To je asi zatím tak vše, co jsem stihl z Google+ pochytit. Ještě bych měl možná dopsat nějakou nevýhodu, která je vedle chatu, o kterým jsem se už zmínil hlavně ta, že zde zatím asi nenajdete moc svých přátel, takže po chvilce co se na Google+ porozhlídnete, vás to tam přestane bavit. Také jsem narazil na menší problém s komentáři. Kamarád mi okomentoval odkaz, já odpověděl a po chvilce mi jeho komentář zmizel a viděl jsem jen své odpovědi. Za chvíli se vše zase vrátilo do normálu a pak se to ještě párkrát opakovalo. Ale musíme brát v úvahu, že se zatím jedná skutečně jen o testovací beta verzi. Věřím, že než se služba vypustí mezi širokou veřejnost, budou tyto chyby eliminovány.
Pokud máte zájem vyzkoušet si tuto službu, napište mi do komentáře svůj email a já vám na něj s radostí zašlu pozvánku. Bez pozvánky se zatím bohužel nemůžete na službu Google+ zaregistrovat.

Díky za přečtení!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Založíte si účet na nové sociální síti Google+ ?

Nepoužívám žádnou sociální síť 33.3% (7)
Přemýšlím o tom 14.3% (3)
Ano, založím 23.8% (5)
Ne, nezaložím 14.3% (3)
Založím, ale jen ze zvědavosti 14.3% (3)

Komentáře

1 Peťka ;) Peťka ;) | Web | 22. července 2011 v 15:05 | Reagovat

už jsem o tom něco zaslechla a nějací známí už účet na plusku mají... zatím mě to ale nějak neoslovilo. i fb mám spíš jen z nutnosti, než že bych ho chtěla.
každopádně díky za "seznámí" s touhle aplikací. konečně vím něco víc ;)

2 paradigma paradigma | 22. července 2011 v 17:08 | Reagovat

[1]: Já díky za přečtení a komentář ;)

3 wtfwh wtfwh | 22. července 2011 v 20:20 | Reagovat

Trochu nechápu, proč byl google+ stvořený. Z tvého popisu se mi zdá že je to prostě jenom složitější verzce facebooku, ke které se ale normálně nedostanu. Už jenom tímto mě to odradilo, a vzhledem k tomu, že nejsem majitelkou webkamery a na to moje pochatováníčko webku nepotřebuju, po nějaký pozvánce se pátrat nebudu. Nejsem zastánce těchhle soc sítí. Lituju děcek co teď vyrůstají. Za čas lidi nebudou schopni vyjádřit své pocity face2face...

4 Terka Terka | Web | 24. července 2011 v 20:35 | Reagovat

Wow, o tom jsem až doteď neslyšela, díky... :-)

5 paradigma paradigma | 25. července 2011 v 10:12 | Reagovat

[3]: Ahoj, díky za názor a hlasování do ankety :)

[4]: Nemáš zač, jsem rád, že aspoň pro jednou posloužil můj příspěvek k tomu, k čemu byl napsaný :) = informovat :))

6 eM eM | Web | 25. července 2011 v 13:46 | Reagovat

Facebook jsem zrušila, protože už mi lezl krkem. Měla jsem jen 40 přátel, především ty, se kterýma se často nevídám a jakmile jsem si nepřidala spolužáka, byla to ta největší katastrofa.
Už jsem o G+ slyšela, ale zatím mě to nějak neláká, ale už jen z toho principu, že je méně známější než FB si ho možná založím ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama